بهداشت پوست

جوانسازی پوست

جوانسازی پوست

تعریف جوانسازی پوست

جوانسازی پوست شامل درمان های مختلفی است که هدف آن بازگرداندن پوست شما از هرگونه آسیب است. آسیب پوست می تواند در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید، یک بیماری زمینه ای یا نشانه ای طبیعی از پیری باشد.

برخی از گزینه های درمانی ملایم تر از لیفت صورت هستند و همچنین می توانند برای درمان نواحی خاص مورد استفاده قرار گیرند. برخی از مراحل جوانسازی پوست عبارتند از:

لایه برداری پوست با لیزر

لایه برداری شیمیایی

میکرودرم ابریژن و درم ابریژن

میکرونیدلینگ

IPL (نور پالسی شدید)

پرکننده های پوستی

درمان سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس)

خطرات جوانسازی پوست

برخی از خطرات می تواند با جوانسازی پوست همراه باشد. این موارد عبارتند از: 

عفونت

تغییر بافت پوست

جای زخم  می سوزد

واکنش های آلرژیک

نقاط روشن یا تاریک

تاخیر در بهبود زخم

روش‌های جوانسازی پوست

1- لایه برداری پوست با لیزر

لایه برداری پوست با لیزر به عنوان لیزر ابریژن، لایه برداری با لیزر و تبخیر لیزر شناخته می شود – برای کاهش اسکار، لکه ها و چین و چروک های صورت شناخته شده است.به طور کلی، این درمان می تواند رنگ چهره، پوست پیر یا آسیب دیده در اثر آفتاب، اسکار آکنه، زگیل، خطوط ریز، و چین و چروک های اطراف پیشانی، دهان یا زیر چشم شما را بهبود بخشد.

انواع لیزر در بازسازی پوست

دو نوع لیزر شامل لیزر ابلیتیو و لیزر غیرسایشی برای بازسازی پوست استفاده می شود:

لیزرهای ابلیتیو:

این روشی است که نور شدیدی را به پوست میرساند. مانند طول موج است. هنگامی که فردی این درمان را دریافت می کند، لایه های بیرونی پوست آسیب دیده یا پیر شده در اثر آفتاب برداشته می شود. لیزر همزمان با تشکیل کلاژن به تحریک پوست زیرین ادامه می دهد. این باعث بهبود چین و چروک می شود. هنگامی که پوست پس از عمل بهبود می یابد ،پوست جدیدی که رشد می کند سفت تر و صاف تر می شود .

لیزرهای غیر سایشی:

این روشی است که ظاهر اسکار، پوست آسیب دیده از نور خورشید، چین و چروک و لکه های پیری را بدون آسیب رساندن به سطح پوست بهبود می بخشد.

2- لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی روشی است که با استفاده از محلولی که به لایه برداری لایه های بیرونی پوست کمک می کند، پوست را مجدداً لایه برداری می کند. پس از انجام درمان، پوست چهره صاف‌تری خواهد داشت.لایه بردارهای شیمیایی پوست را سفت، رنگ و روشن می کند. آنها همچنین تغییر رنگ، لکه های پیری یا لکه ها را کاهش یا حذف می کنند.

لایه برداری شیمیایی سبک:

این روش درمانی است که از محلول های ملایمی مانند آلفا هیدروکسی اسید ، اسید گلیکولیک یا آنزیم های میوه استفاده می کند. این درمان تنها به لایه های بیرونی پوست نفوذ می کند.

لایه برداری شیمیایی عمیق:

این نوع لایه برداری به لایه های عمیق تر پوست می رسد. برخی از درمان ها شامل حرکت هستند و ممکن است نیاز به بیهوشی داشته باشند.

میکرودرم ابریژن

امروزه بیشتر از لایه‌برداری سطحی، که آن را میکرودرم ابرِیژن می‌نامند استفاده می‌کنند. هرچند که استفاده از امواج لیزر برای جوان‌سازی و از بین بردن جوشگاه (اسکار) رو به گسترش است. در دستگاه میکرودِرم ابرِیژن معمولاً از یک پودر ساینده مانند اکسید آلومینیوم، که با فشار هوای متراکم از طریق یک لولهٔ باریک و سری به پوست برخورد می‌کند، استفاده می‌کنند. همزمان، عمل ساکشن نیز انجام می‌گیرد.[۳][۴]

درم ابریژن

این درمان لایه های زبر پوست را از بین می برد و رشد سلول های جدید را تشویق می کند. هنگامی که فردی دچار درم ابریژن می شود، از ابزاری برای برداشتن پوست از ناحیه تحت درمان استفاده می شود. این روش به عمق سطح پوست می رسد. مصرف آن برای هر نوع پوستی توصیه نمی شود، زیرا می تواند بر رنگدانه های پوست تأثیر بگذارد. برخی از بیماران ممکن است در طول عمل به بی حسی موضعی یا موضعی نیاز داشته باشند. این درمان می تواند خطوط و چین و چروک های ظریف را به حداقل برساند، رنگ پوست را صاف و متعادل کند و جای زخم و سایر لک ها را از بین ببرد.

 میکرونیدلینگ

درمانی است که برای تحریک تولید الاستین و کلاژن شناخته شده است.هنگامی که فرد این روش را انجام می دهد، برخی از مواد روی پوست اعمال می شود. اینها می توانند شامل اسید هیالورونیک یا اسید اسکوربیک باشند. این قبل یا بعد از درمان اعمال می شود تا نفوذ عمیق به پوست وجود داشته باشد. سپس متخصص از ابزاری استفاده می کند که سوزن های کوچک، تیز و نازکی روی پوست دارد. شناخته شده است که این روش بدون درد است و حداقل خطرات را دارد.

 نور پالسی شدید IPL

نور پالسی شدید) IPL( به جوانسازی پوست کمک می کند و مشکلات رنگدانه را درمان می کند . IPL از طیف گسترده ای از طول موج های نوری استفاده می کند که به طور مختصر پوست را پالس می کند. سپس نور رنگدانه های بیش از حد را در پوست جذب می کند تا یکنواختی پوست را بازیابی کند. همچنین تولید کلاژن را برای بهبود رنگ کلی پوست تحریک می کند. در طی این درمان هیچ پوستی برداشته نمی شود .

 پرکننده های پوستی

فیلرهای پوستی به بازگرداندن حجم و پری صورت کمک می کنند. آنها همچنین می توانند به خلاص شدن از شر خطوط صورت کمک کنند.

این روش درمانی می تواند بدون نیاز به جراحی زیبایی مانند لیفت صورت، لیفت ابرو یا لیفت چشم، علائم پیری را به تاخیر بیندازد.

برخی از نتایج این درمان عبارتند از:

نرم شدن چین و چروک

بهبود ظاهر اسکارها

حذف یا کاهش سایه پلک های تحتانی

درمان سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس)

بوتاکس درمانی است که با مسدود کردن اعصاب باعث تضعیف برخی عضلات می شود. در مراقبت از پوست، می تواند چین و چروک های صورت را صاف کند.

بسته به آنچه تحت درمان است، اثرات می تواند از سه تا 12 ماه طول بکشد. اگر فردی تحت درمان بوتاکس قرار گیرد ،برخی از عوارض جانبی می تواند شامل موارد زیر باشد؛

کبودی

درد

تورم در محل تزریق زنان باردار یا شیرده نباید بوتاکس دریافت کنند .

3- درمان‌های خانگی

گزینه هایی برای درمان های خانگی وجود دارد.

به عنوان مثال، میکرودرم ابریژن خانگی و لایه برداری شیمیایی دارای غلظت کمتری از همان موادی است که شما از یک متخصص دریافت می کنید. همچنین تعدادی محصول اولتراسوند، لیزر، نور LED و غلتک میکرونیدلینگ وجود دارد که می توانید در خانه از آنها استفاده کنید. اینها درمان های اقتصادی عالی هستند که می توانند پوست را جوان نگه دارند و عیوب جزئی را برطرف کنند. قبل از استفاده از یک درمان خانگی، از یک متخصص مراقبت های بهداشتی بخواهید تا مطمئن شود که گزینه مناسبی است، تمام جهات و خطرات را بخوانید.

برای مشاهده و خرید محصولات مراقبت از پوست حامکوبیوتی  اینجا کلیک کنید

حامکوبیوتی حامی سلامت جامعه

دیدگاهتان را بنویسید